Iškrypęs kojos nykštys

Apie iššokusį pėdos kauliuką nuo A iki Z

Iškrypęs kojos nykštysIškrypęs kojos nykštys – įvairiaus amžiaus vyrų ir moterų problema. Ji kyla dėl paveldimumo, netinkamos avalynės, netaisyklingo vaikščiojimo. Sergant iššokusio pėdos kauliuko sindromu (lot. hallux valgus), didysis kojos pirštas pradeda krypti į išorę, o padikaulis pasislenka į vidinę pusę.

Statistika: kam dažniausiai iškrypsta kojos nykštys?

Nors rizika turėti iššokusį pėdos kauliuką gresia bet kokio amžiaus ir lyties žmonėms, mokslininkai yra pastebėję tam tiktų tendencijų, susijusių su tokios rizikos padidėjimu. Dažniausiai su šia problema susiduria 30-40 metų žmonės. Iššokęs pėdos kauliukas dažniau vargina moteris nei vyrus: jos šią pėdos deformaciją patiria net penkis kartus dažniau. Ypatingai didelė rizika, jog pėdos kauliukas ilgainiui iššoks, kyla toms moterims, kurių močiutės ir mamos turėjo tą pačią problemą. Neščioms moterims dėl staigiai padidėjusio kūno svorio ir apkrovos pėdoms ši rizika dar labiau išauga.

Pirmieji pavojaus signalai

Du pagrindiniai požymiai, rodantys, kad greitu metu galite susidurti su iššokusiu pėdos kauliuku – pėdos priekinės dalies skausmas ir odos paraudimas. Priekinė pėdos dalis gali būti paraudusi keletą mėnesių ar net metų prieš tai, kai kauliukas galiausiai iššoks, todėl jau pajutus pirmuosius pavojaus signalus reiktų kreiptis į gydytoją.

Kaip ir bet kuris kitas susirgimas, anksti diagnozuotas iššokusio pėdos kauliuko sindromas gali būti nesunkiai pagydomas. Tai daroma naudojant specialias voneles pėdoms, atsisakant pėdą deformuojančuios avalynės, atliekant specialias mankštas. Kai kurioms moterims gali atrodyti sunku atsisveikinti su bateliais siaurėjančiu priekiu ar aukštakulniais, tačiau sveikata turėtų būti svarbesnė už madingą apavą.

Kai pirmajai pagalbai jau per vėlu

Dalis šį straipsnį skaitančių žmonių tikriausiai pagalvojo: „Viskas būtų grai, jei ką nors panašaus būčiau perskaitęs anksčiau“. Jei jau dabar vengiate rodyti savo pėdas viešumoje net labai šiltu oru, nes jūsų pėdos kauliukas iškrypęs, padėti gali tik operacija.

Iššokusio pėdos kauliuko operacija atliekama klinikoje ir trunka iki pusantros valandos. Jos metu taikomas nuskausminimas, todėl pacientas nieko nejaučia. Pagrindinis operacijos tikslas – atstatyti normalias pėdos funkcijas ir pagerinti jos estetinį vaizdą. Šiam tikslui pasiekti procedūros metu pašalinama susidariusi kaulinė išaiga priekinėje pėdos dalyje. Taip pat atliekama pėdos kraujagyslių korekcija, o nukštis pastumiamas į normalią padėtį.

Atsargumo priemonės po operacijos

Nors pati operacija pacientui nėra skausminga, keletą savaičių po jos gali būti jaučiamas nemalonus maudimas, odos perštėjimas, dilgčiojimas. Bent mėnesį po operacijos reiktų vengti didelio fizinio krūvio, patartina atlikti specialias mankštas, vartoti gydytojo paskirtus vaistus. Taip pat reiktų rinktis avalynę, kurios pakulnė ne aukštesnė nei 3-4 centimetrai, o padas lankstus ir išgaubtas. Pėdas reiktų bent retkarčiais palepinti vonelėmis su jūros druska ir patepti maitinančiu kremu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *