Konsultacija su psichiatru

Pagalba psichikos sveikatos centre

Konsultacija su psichiatruBaimė, stresas, nerimas, nesaugumo jausmas, liūdesys, apatija, atminties pablogėjimas, sutrikusi dėmesio koncentracija, blogas apetitas ar nuolatinis persivalgymas, nemiga ar nuolatinis noras miegoti – tai požymiai, rodantys sunkią psichologinę būseną, galinčią išaugti į depresiją ar kitas psichologines ligas. Kraštutiniais atvejais prie tokių požymių priskiriamas nenoras gyventi ir kalbėjimas apie tai, grasinimas ar net bandymas nusižudyti. Tokios būsenos negalima ignoruoti ir nereikia gėdytis, o su ja susidoroti gali padėti ne tik šeimos ir draugų parama, bet ir profesionali psichikos sveikatos centro specialistų pagalba.

Kartais liūdesys ir nerimas būna laikini ir kyla dėl racionalių priežasčių – artimo žmogaus netekties, darbo praradimo, išsiskyrimo su mylimu žmogumi, nesėkmės profesiniame ar asmeniniame gyvenime, traumos, ligos ar nelaimingo atsitikimo (pavyzdžiui, gaisro, avarijos, persileidimo). Vis dėlto Lietuvoje nemažai žmonių kenčia nuo liūdesio, kurio priežastys ne visada gali būti paaiškintos arba pernelyg ilgai išgyvena dėl priežasčių, kurias įvardijome kaip „racionalias“. Tokiai atvejais ir reiktų kreiptis į psichikos sveikatos centro specialistus.

Mažesnėse Lietuvos vietovėse siuntimo pas psichologines ligas gydantį specialistą pirmiausia gali tekti kreiptis į savo šeimos gydytoją, o klinikose, turinčiose savo psichikos sveikatos centrus galima kreiptis tiesiai į juos. Psichikos sveikatos centrai Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose gali suteikti pagalbą konsultacijų ir medikamentų forma. Tokiuose centruose dirba dviejų krypčių specialistai: psichologai ir psichiatrai.

Psichologai su pacientu bendrauja konsultacijų, vykstančių psichikos sveikatos centre, metu. Tam tikras konsultacijų skaičius yra finansuojamas valstybės, o už papildomas, jeigu jų prireikia, mokama pagal klinikoje nustatytus įkainius. Konsultacijų metu psichologas kalbasi su pacientu apie jo problemas, padeda jam jas suprasti ir pačiam rasti jų sprendimo būdus. Tokios konsultacijos pacientui gali padėti sustiprinti pasitikėjimą savimi, pakeisti tam tikras jo gyvenimo sritis, susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą, grįžti į darbo rinką po nedarbingumo, kuris atsirado dėl psichologinių priežasčių.

Psichiatrai taip pat bendrauja su pacientu psichikos sveikatos centre, tačiau jų pagrindinis tikslas – rasti paciento organizmui ir psichologinei būsenai tinkamiausius vaistus. Pagrindinė šių specialistų skiriamų vaistų funkcija – padėti sureguliuoti tam tikrų medžiagų (pavyzdžiui, seratonino), kiekį organizme ir tokiu būdu pagerinti paciento psichologinę (o kartu ir fizinę) būseną.

Pacientas gali rinktis, koks gydymo būdas jam priimtiniausias: psichologo konsultacijos, psichiatro skiriami vaistai ar abiejų gydymo būdų derinys. Praktika rodo, kad efektyviausia depresiją ir kitas psichologines ligas gydyti derinant ir konsultacijas, ir medikamentus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *